Rekapitulácia cyklistického roku 2022

 

Ako každý január, aj tento nám dáva príležitosť na rekapituláciu predchádzajúceho roka. Obhliadol som sa teda za svojim cyklistickým rokom a zaspomínal si na jazdy, ktoré som absolvoval v roku 2022. Aby som si to uľahčil, využil som na rozpamätanie sa StatsHunter, ktorý pracuje s dátami zo Stravy.

Aj v roku 2022 som jazdil hlavne v okolí Bratislavy. Vo februári RuSSko napadlo Ukrajinu a náš južný sused na čele s Orbánom nevie odlíšiť a pomenovať ZLO, tak som sa rozhodol, že dávam Maďarsku ban. Preto som po maďarských cestách tento rok v podstate nejazdil. Aj tento rok som to mal tak, že pri veternom počasí som šiel do Karpát, inak som preferoval trasy do Rakúska.

Jazdy po Karpatoch

Z Karpatských okruhov sa mi najviac páči Železná Studnička – Biely kríž – Lozorno – VysoMarch – Hainburg. Nový cyklomost VysoMarch umožňuje viaceré možnosti tejto trasy, vrelo odporúčam jeho zapojenie do itineráru cyklistov.

Ani tento rok som nevynechal trasu ku Šraneckým pieskom, verím, že sa mi túto vyše 200km trasu podarí absolvovať aj v roku 2023.

Cestou na Šranecké piesky

Vo februári som si kúpil gravel bike Orbea Terra H40 a s kolegom som bol vyskúšať cyklochodník krížom cez Karpaty na Pezinskú Babu. Prekvapila ma tá trasa náročnosťou, no je pravda, že terén sme mali podmočený, takže snáď v roku 2023 sa podarí absolvovať túto trasu v prívetivejších podmienkach.

Úplnou klasikou aj v roku 2022 bola jazda na Biely kríž a cez Svätý Jur na letisko a Lužný most.

Rakúske cykloradovánky

Ako som spomínal, keď vidím, že vrtule veterných elektrárni sa netočia tak šialene, tak vyrážam do Rakúska. Ak mám chuť na kopcovitejší terén, zájdem na cyklochodník B12 (Kirschblutenradweg) a potom podľa toho, koľko mám času, volím trasu. Mám rád cestu do Eisenstadtu, čo je už takmer 170km okruh, alebo do kopca odbáčam už pri Donnerskirchen.

Aj tento rok som bol navštíviť magické miesto Heidentor pri Petronell-Carnuntum, ktoré pozná málo Bratislavčanov, ale určite sa tam oplatí zájsť.

Heidentor

Ani v roku 2022 som nevynechal “meine liebe ZickSee” a to hneď niekoľkokrát. Výhodou jazdenia po rakúskych cyklochodníkoch je, že je na nich výrazne menej ľudí ako v Karpatoch, nehovoriac o hrádzi. A keď zájde človek ďalej za Nieckelsdorf po Eurovelo 13, je úplne možné, že nestretne na dlhých desiatkach kilometrov žiadneho človeka, maximálne tak nejaké srnky a zajace. Veľmi odporúčam Eurovelo 13 a v Halbturne sa vydajte do Andau s parádnym asfaltom a riedkou premávkou.

V apríli som sa zúčastnil tradičného výletu do Viedne. Ak ste tam bicyklom neboli, neváhajte, lebo prísť do Viedne na bajku znamená, že aj samotné veľkomesto môžete objavovať na dvoch kolesách. Tento trip mi vnukol myšlienku pozrieť sa ďalej za Viedeň, tak som si počas svojho narodeninového voľna vybral spoznávať Viedenský les, Tulln a ďalšie mestečká a dedinky na severnej strane Dunaja. Tento výlet mi bol skvelou prípravou na dlho plánovaný North Slovakia Trip.

Highlighty roka 2022

V roku 2021 sme s kolegami absolvovali 5-dňový výlet, ktorého cieľom bolo čo najvernejšie obísť južnú hranicu Slovenska. V roku 2022 tak prišla na rad severná hranica a v rovnakej zostave sme v júni opúšťali Sninu, aby sme po 6 dňoch bicyklovana a cca 1000 kilometroch prišli do Bratislavy popri severnej a západnej hranici Slovenska. Bol to skvelý výlet, namáhavý, objavný, proste super skúsenosť. Splnil sa mi sen.

Stúpanie na Kohútku, 4. etapa North Slovakia Tripu

Každý rok sa snažím zúčastniť pretekov Okolo Slovenska, samozrejme ako divák. Neskutočná radosť zavládla, keď som zistil, že tento ročník povedie práve cez dedinku Kurimany, odkiaľ pochádzajú moji predkovia. Naplánoval som si preto predlžený víkend tak, aby som si aj niečo zajazdil a zároveň povzbudil pelotón. Jazdenie po Spiši ma vždy baví.

Teším sa, že sa mi darí udržiavať tradíciu podujatia Profesia na bicykli. Celkom slušný pelotón sa zúčastnil aj 14. ročníka, keď sme navštívili Trojmedzie AT/SK/HU. Verím, že aj v roku 2023 pribudne ďalší zárez na pažbe a s kolegami vyrazíme na 15. ročník tejto akcie.

Štatistiky roka 2022

Najväčšia radosť roka: North Slovakia Trip

Najdlhšia etapa roka: 1. etapa North Slovakia Tripu zo Sniny do Ľubovnianskych kúpeľov, 206km

Najnáročnejšia etapa roka: každá etapa North Slovakia Tripu bola ťažká, hlavne preto, že boli za sebou a jazdili sme s batožinou. Okrem týchto etáp dosť mentálnej sily stála aj jazda z Mikulova do Bratislavy za silného dažďa

Najkrajšia etapa roka: akákoľvek z prvých troch etáp počas North Slovakia Tripu

Najväčšie prevýšenie za deň: 2532 m – 2. etapa North Slovakia Tripu

Počet jázd na bicykli za rok: 341

Počet jázd na bicykli za rok bez commute: 83

Celkový počet km za rok: 9229 km

Celkový počet km za rok bez commute: 6972 km

Najazdené výškové metre za rok: 53715 m

Najviac hodín v sedle za deň: 9 hod

Najvyťaženejší mesiac: jún, 1701 km

Najazdené km po mesiacoch roka 2022

2,604 total views, 9 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *