15. ročník Profesia na bicykli

 

Je toto možné? Koľko inzerátov bolo za ten čas zverejnených? Koľko ľudí si cez náš web našlo prácu? Koľkým sme pomohli zorientovať sa vo férových mzdách?

Je tu už 15 rokov, čo som sa rozhodol odovzdať lásku ku cyklistike aj mojim kolegom a rozbehol som úžasnú tradíciu tohto relaxačného podujatia.

Veľa sa toho vo svete zmenilo, ale stále tu sú nejaké istoty. Okrem platenia daní je ďalšou z nich aj Profesia na bicykli.

Prečo sa pridať do pelotónu?

O tom, že cyklistika je prospešná pre fyzické aj psychické zdravie človeka, netreba veľa písať. Mne ide aj o to, aby som sa spoznal s kolegovcami, s ktorými bežne nie som v kontakte a veruže, takých nám do kolektívu pribudlo. Navyše je to príležitosť stretnúť aj bývalých kolegov a dozvedieť sa, čo majú nové. Tempo a charakter podujatia umožňuje podebatovať a skutočne zrelaxovať v týchto pohnutých časoch.

Nie nevýznamným cieľom podujatia je aj spoznávanie okolia hlavne pre tých, ktorí často v sedle bicykla nesedia. Keďže mám okolie Bratislavy dosť prejazdené, chcem aj menej skúseným cyklistom ukázať, aké pekné zákutia máme na dosah.

Cieľ 15. ročníka Profesia na bicykli

Minulý rok otvorili nový cyklistický most VysoMarch spájajúci rakúsku obec Marchegg a oblasť Devínskeho jazera. Nachádza sa tu prírodná rezervácia Marchegg svetového fondu na ochranu prírody (WWF Österreich) s približne 50 pármi bocianov bielych, ktorí tu stavajú hniezda na stromoch i komínoch blízkych budov.

V Marcheggu je pekný zámok z 13. storočia, stredoveké mestské hradby a stredoveký kostol sv. Markéty Antiochijskej taktiež z 13. storočia.

Cyklomost VysoMarch

 

Mimochdom, podľa štatistík žije v tejto dedine cca 10% Slovákov alebo Čechov.

Program a trasa podujatia

Stretneme sa o 10:00 pod mostom Apollo na petržalskej strane. Do Marcheggu sa vyberieme po slovenskej strane povodia Dunaja a neskôr Moravy, po celý čas po separovanom cyklochodníku. Po vozovke s vyznačenou cestou pre cyklistov pôjdeme len na úseku od Sihote do Devína po Devínskej ceste.

Po prekročení hranice a zastávke v Marcheggu sa otočíme smerom na Schlosshof. Ten obídeme a presunieme sa do Hainburgu, kde sú ďalšie možnosti občerstvenia. Keby sa niekomu chcelo, môže vybehnúť na Braunsberg, čo je tamojší kopček – 190 m prevýšenie na cca 3,5 km dĺžky – s výborným výhľadom na Bratislavu.

Výlet ukončíme na nábreží v Bratislave a rozhodneme sa po ceste, či pod Starým mostom, alebo na Tyršáku či v Yuzu – určite nájdeme podnik s vhodným občerstvením.

Trasa 15. ročníka Profesia na bicykli

Skratka pre menej ostrieľaných cyklistov

Ak sa niekomu zdá táto trasa dlhá, pokojne sa môže od hlavného pelotónu odpútať v Devínskej Novej Vsi a zájsť do bufetu Tarzania pri Moste Slobody (Most CHuska Norrisa). Tam sa dá zájsť do prírodnej galérie Šrot Park, ktorú skutočne odporúčam. Následne by sme sa stretli na rakúskej strane pri Schlosshofe, čím si celú trasu viete skrátiť o 20 km.

Ako som naznačoval, príležitosti pre občerstvenie bude veľa a bývalí účastníci Profesia na bicykli potvrdia, že táto aktivita je významnou zložkou celého podujatia :). Nezabudnite si vziať nejakú hotovosť, i keď predpokladám, že v bufetoch bude možnosť platby kartou.

Samozrejmosťou je vziať si so sebou vodu, nejaký šmakes a doklady. A na hlavu prilbu, lebo bezpečnosť nadovšetko.

Verím, že početný pelotón zvládne túto cca 70km (resp. 50km) rovinatú trasu bez problémov. Odporúčam si vyčleniť na podujatie celý deň, nech nás nič nenaháňa a môžeme si užívať krásu z jazdy a blaženosť pri popíjaní.

Dátum podujatia

15. ročník Profesia na bicykli sa uskutoční 11.6.2023 (nedeľa).

Teším sa na stretnutie, priatelia!

Zážitky z podujatia

Takýto daždivý jún si teda nepamätám. Každý deň búrka a k tomu prehánka. Síce teplo, ale nevyspytateľne. Predsa len som veril, že odborníci z SHMÚ sa nebudú mýliť a ich predpoveď na nedeľu sa naplní – búrka príde až o štvrtej.

Všetkým, ktorí ohlásili záujem o podujatie, som dal vedieť, že akcia sa koná a počasie som vybavil. Napriek tomu boli odpadlíci, ktorí sa zľakli dažďa. O to väčšia vďaka patrí tým, ktorí mi verili a na zraz pod most Apollo prišli. Zišli sme sa tak ôsmi, s čím som po predchádzajúcich odhláseniach ani nerátal a s účasťou môžem byť spokojní.

Veľmi ma potešil fakt, že opäť sa k nám pridali bývalí kolegovia a aj to, že celý pelotón skrášlila jedna dievčina, čím to podujatie nebola “sausage party”.

Pod mostom sme čakali na Maťa, ktorý sa dovalil s 15 minútovým meškaním z Rusoviec celý mokrý, lebo na juh od Bratislavy už prebehla búrka. My sme našťastie boli v suchu a vybrali sme sa podľa plánu do Devína.

Oceňujem vyznačené cyklopruhy na Devínskej ceste. Nie je to síce separovaná cyklotrasa, ale aj takýto pás dá cyklistovi väčšiu istotu na vozovke. Škoda, že nie je opravená krajnica, lebo na niektorých miestach je to poriadny kostitras.

Po prvej hodine jazdy sme si teda zaslúžili pivo.

Tono nám avizoval, že sa pridá k pelotónu od Mosta Slobody, tak sme sa k nemu vybrali. Už sme boli takmer pri ňom, keď sa zo zadných radov ozval výkrik “defekt”! Tak predsa, aj keď s nami nebol Parim, našiel sa niekto, kto si zlízol túto nepríjemnosť. Silvia už chcela vzdať pokračovanie, keďže nemala náhradnú dušu, ale pomohol Maťo. Rýchlo sme defekt opravili a mohli pokračovať v jazde.

V plnej sile 9+1 cyklistov sme sa pobrali Moravskou hrádzou pomedzi zazelenené lúky a lesíky. Prekvapilo ma, že po toľkých daždivých dňoch bola hrádza suchá a úplne prejazdná.

 

Bez ďalších problémov sme sa dostali k najsevernejšiemu bodu dnešnej trasy, k mostu VysoMarch.

Počasie bolo vynikajúce, príjemná teplota, takmer bezvetrie, pod mrakom a občas slnko. Nerušene sme došli k zámku v Marchegu, kde sme si dali ďalšiu občerstvovaciu prestávku.

Kým sme popíjali, tak sa s nami rozlúčil Maťo, lebo sa ponáhľal domov za ďalšími rodinnými povinnosťami. My sme odýchli, pokochali sa miestnym parkom so zahniezdnenými bocianmi a vyrazili na juh do Hainburgu.

Zdvihol sa vietor, ale našťastie sa zapieral do chrbta. O to ľahšie sme sa viezli po kvalitnej asfaltke smerom do Schlosshofu. Na tomto mieste sa s nami rozlúčil Tono s Adamkom. Bolo super, že sa k nám pridali, aj keď len na krátky cca 20km okruh.

Zo západu hrozila čierna chmára, ale veril som, že jej unikneme. Vietor pomáhal, tak sme s ľahkosťou dopedálovali do Hainburgu. Dohodli sme sa, že v podniku stáť nebudeme, ale pri Dunaji si trochu odýchneme, hlavne aby Plexo vytriasol nohy.

 

Zatiaľ čo sme naberali sily, tak sa Rado rozhodol, že vybehne na Braunsberg, lebo on tento rok naháňa výškove metre. Nik sa k nemu nepridal a možno preto mu to trvalo ozaj krátko a už po 14 minútach písal, že je na kopci a ide dolu. Stretli sme sa na križovatke a spolu v pelotóne trielili do Bratislavy. Nad ňou už boli mraky ako rumburáky.  Ostávalo len dúfať, že sa nám lejak nejakým zázrakom vyhne.

Chceli sme sa dostať na Tyršák, kde by sme dnešný cyklovýlet ukončili. Len čo sme vyšli spod mostu Lafranconi, za zákrutou sa ukázal múr. Ešte neboli ani štyri hodiny (SHMÚ to tesne nevyšlo) a úplne krásne sme videli, ako asi o 150 metrov pred nami leje ako z krhle, tak som zavelil na otočku, že búrku prečkáme u Marka Twaina na druhej strane Dunaja. Vyšli sme na most a aj z neho sme videli, ako sa búrka neúprosne blíži. Sotva sme zišli na druhej strane Dunaja z mosta, všade dokola už lialo. Takže Mark Twain sa nekonal, a celú búrku sme prečkali v suchu pod mostom za účasti ďalších asi 10 cyklistov.

Po pol hodinke búrka stíchla, ukázalo sa modré nebo, tak sme sa vybrali na ten Tyršák. Po cca 80km sme boli v cieli 15. ročníka Profesia na bicykli – v podstate v suchu a v bezpečí. Nikomu sa nič nestalo a podľa toho, čo mi kolegovia povedali, celkom sa im tá trasa a jazda páčila.

15. ročník Profesia na bicykli je za nami. Napriek hrozbe nízkej účasti, myslím, že napokon to dopadlo veľmi dobre a v príjemnej spoločnosti sme si spolu zajazdili. Tí, čo nepršli, môžu ľutovať. Alebo sa tešiť na ďalší ročník. Ak nejaký bude…

Ďakujem všetkým, čo prišli, veľmi si vážim, že došiel Maťo M. aj Maťo K., lebo nechýbalo veľa a ostali by doma – ale dodržali slovo a slovo robí chlapa. Teším sa aj účasti Juraja, Rada či Lukáša, lebo z nich sa už stali štamgasti tohto podujatia. O Tónovi som už písal, netreba nič dodávať. A vďaka aj Silvii, že skrášlila náš pelotón.

1,767 total views, 3 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *