Výlet do Trnavy za Okolo Slovenska 2021

 

Niekedy v júni organizátori Okolo Slovenska 2021 zverejnili trasu 65. ročníka tejto cyklistickej slávnosti na Slovensku a keď som sa dozvedel, že cieľ poslednej etapy je v Trnave, do kalendára som si 19.9. ihneď zaznačil.

Posledné tri roky sa mi podarilo byť súčasťou diváckeho zázemia dojazdov Okolo Slovenska a bol to perfektný zážitok. V roku 2018 som sledoval Juliana Alaphilippa v plnom nasadení a o pol roka na to zažiaril na Tour de France, kde nosil žltý dres. Okolo Slovenska za tie roky však navštívili aj také hviezdy ako Lamparte, Demare či Viviani.

Pri zverejnení menoslova pretekárov tohoto ročníka všetci fanúšikovia cyklistiky spozorneli – veď príde Froome aj Peter Sagan!

Cesta do Trnavy

Keď bicyklujem, snažím sa prejsť okruh, aby som sa vyhol rovnakej trase oboma smermi. Preto som sa rozhodol ísť do Trnavy spodnou trasou cez Hamuliakovo, Tomášov, Kráľovú pri Senci, Pusté Úľany a Voderady.

Najprv som sa obával premávky na cestách, ale ako sa ukázalo, bolo to úplne bezpečné. Najnepríjemnejší úsek bol za Kráľovou pri Senci, po panelovej ceste, kde je totálne nepoužíteľná krajnica, čo trvalo asi 7km. Keď som vstúpil na územie Trnavského kraja, tak sa cesta zmenila na parádnu asfaltku so širokánskou krajnicou.

Celú cestu som sa navigoval naplánovanou trasou v Mapy.cz, lebo som tie cesty nepoznal. Prekvapilo ma, aké boli prázdne a bezpečné. Všimol som si, že sa na ceste vyskytli aj cyklistické značky, takže to okolie je možno mnou neobjavený cyklistický raj.

Po 88km som dorazil do Trnavy, mraky už ustúpili, vykuklo slnko, citeľne sa oteplilo.

Kamenný most, Kráľova pri Senci

Kaštieľ vo Voderadoch

Trnavské hradby

Cesta do Trnavy, 86km: Petržalka – Hamuliakovo – Tomášov – Pusté Úľany – Voderady – Trnava

Pri cieľovej rovinke

Do Trnavy som prišiel v predstihu, mal som čas na jedno pivo s kávou a vyhliadol som si miesto na prvý prejazd pelotónu, pri zákrute do cieľovej rovinky.

Prešiel som si Trojičné námestie, ktoré bolo obsypané stánkami sponzorov, atmosféru dotvárala muzika.

Bol som zvedavý na kolónu sprievodných vozidiel, karavánu rozdávajúcu suveníry – pri takto krásne obsadenom podujati som očakával karavánu plnú všakovakých áut. Bolo to moje jediné sklamanie tohto ročníku. V minulých rokoch som zažil bohatšiu nádielku. Ale nie pre suveníry som sa prišiel pozrieť, takže nevadí.

Dlhšie sme čakali, vedeli sme, že pretekári idú rýchlejšie ako bol ten najrýchlejší plán, no netušili sme, kde sa presne nachádzajú. Majáky motoriek a hlavne vrtulník však boli znamením, že už sa blížia. Vpredu bol niekto z Uno-X, za ním ešte jeden jazdec a potom už skupinka prenasledovteľov so žltým Saganom.

Presunul som sa bližšie k cieľu, no dav ľudí narástol tak, že bližšie ako ku méte 100 metrov k cieľovej páske sa mi to nepodarilo. Výborná atmosféra, kopec ľudí, slnečné počasie.

Prešli prvé majáky, zopár sprievodných vozidiel. Nad nami zahučal vrtulník. A už sa rútili jazdci. Dav kričal, všetci mali v rukách mobily a natáčali, čo sa dalo.

Cyklisti okolo mňa prefrčali neskutočnou rýchlosťou. Zaznamenal som len to, že v predu je žltý a modrý dres, nič viac. iPhone-om som spravil asi 15 záberov dúfajúc, že aspoň jeden výjde. Tak nech sa páči, tu je:

Po pretnutí cieľovej pásky prvými cyklistami som sa vybral na Trojičné námestie, kde bolo pódium. Rovnako tak spravilo ďalších asi sto ľudí, takže tento proces trval nejakú chvíľu. Pod pódiom už bol nátresk, tak som si našiel miesto na kraji davu, aby som s mojim bicyklom nezavadzal.

Pomerne skoro začali vyhlasovať víťaza etapy a o desať minút na to sa už čakalo na celkového víťaza Okolo Slovenska 2021. Všetci sme vedeli, že je ním Peter Sagan a dav v Trnave to dával hlasno a nadšene najavo.

Celkový víťaz Okolo Slovenska 2021, Peter Sagan

Veľmi príjemne na tom námesti bolo, ale nemohol som sa zdržiavať, lebo ma ešte čakala cesta domov. Vybral som sa ešte pozrieť autobusy jednotlivých tímov. Pekne bolo vidieť, ktorý tím mal najviac fanúšikov – jednoznačne najväčší strapec divákov bol okolo Bory. Že sa ľudia naženú aj pred Dequenick tiež neprekvapilo, no zaujalo ma, aký dav ľudí čakal pred Israel StartUp Nation. Chris Froome je proste veľká hviezda.

Koľko tisíc EUR je na tej streche?

Mechanik Bory v akcii

Očividne nejaký taliansky tím 🙂

Obliehanie zázemia Isreal StartUp Nation

Čakanie na Sagana pred autobusom Bory

Nemal som čas čakať na príchod profesionálov k autobusom, čo je škoda, lebo mohol to byť super zážitok. Snáď sa mi to podarí v ďalšom ročníku.

Do Bratislavy

Ako som spomínal, cestu do Bratislavy som si vyhliadol cez Pezinok. No a do Pezinka som sa vybral smerom na Biely Kostol, kde mimochodom vedie z Trnavy skvelý cyklochodník. Vedľajšie cesty na Budmerice boli v nedeľu pomerne prázdne, takže som sa na ceste cítil bezpečne. Cez Vištuk som sa dostal do Modry a potom už len stále popri Malých Karpát smerom na Pezinok, Svätý Jur až do Bratislavy.

Červený Kameň

Cesta domov, 67km: Trnava – Vištuk – Modra – Pezinok – Bratislava

Okolo Slovenska 2021 zaznamenali skvelú úroveň, čo potvrdilo viacero jazdcov. Príjemne prekvaila aj návštevnosť jednotlivých etáp, kedy podľa odhadov bolo popri cestách aj 200 000 ľudí. Organizátori vykonali kus dobrej práce, za čo je potrebné poďakovať.

Podľa prvých správ má ďalší ročník Okolo Slovenska začínať v Bratislave. Už teraz sa neviem dočkať.

2,223 total views, 3 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *