Obhliadnutie sa za mojim cyklistickým rokom 2023

 

Počas tmavých zimných večerov sa okrem iného rozpamätávam na svoje cyklistické zážitky z minulosti. A veľmi mi k tomu napomáha práve tento blog, kde si zapisujem tie najzaujímavejšie cyklopríbehy. Týmto textom si zrekapitulujem môj cyklistický rok 2023.

Maďarsko – krajina nehodná výjazdov

Vojna na Ukrajine stále zúri a diktátor Orbán v Maďarsku sa stále prikláňa na stranu ZLA, takže aj v tomto roku pokračoval “ban” na maďarské cyklocesty, a keď som sa na ne už vybral, tak len som prefrčal a nezastavoval, maximálne som vykonal potrebu. Lebo maďarská ekonomika si nezaslúži odomňa ani cent do ich kasy. Preto sa drvivá väčšina výjazdov konala v rakúskom prihraničí a keď bolo veterno, tak v Karpatoch. Ale podarilo sa mi zájsť aj inam, mimo dolniakov a tunajšej nížiny.

Veľmi priaznivá zima a jar na jazdenie

Sezóna mi začala už v prvý januárový týždeň a nebol to bohvieaký vstup do nového roka, lebo som schytal počas výjazdu hneď dva defekty. Okruh okolo Neziderského jazera som teda neuzavrel, ale musela ma zachráňovať manželka kdesi vo Frauenkirchene. O tri dni som sa vybral na bajk opäť a tentokrát plášte aj duše vydržali celých 134km a výlet to bol parádny – najprv do Brucku a potom cez Schlosshoff a Strminu na Biely kríž. Tento bod v Malých Karpatoch sa aj v roku 2023 stal častým miestom výjazdov, i keď sa osobne nezvyknem zdržiavať pivom, keď idem s partičkou, rád posedím.

Neskorá zima 2023 bola akása teplejšia. Mal som cestu na východ a tak keď si ostatní ťahali pod Tatry lyže, ja som si bral bajk. Vyrazil som si prvykrát na cyklochodník cez Spišské Tomášovce a ďalšie dedinky až do Spišskej Tepličky. Nádherná jazda to bola, i keď si ešte teraz spomínam, ako som v Poprade mrzol pri čakaní na sestru, aby sme si dali na terase kávu. Ale aj tak, zajazdiť si cez 100km vo februári pod Tatrami, to je jasný znak toho, že otepľovanie je tu.

Jazdenie pod Tatrami vo februári

V marci bolo už tak fajn počasie, že som si dal svoju prvú 200vku roka 2023, keď som obišiel Neziderské jazero a cestou säť som sa vydal ku Eurovelo 13 a popri hranici s Maďarskom som došiel k Dunaju a domov (spolu 216km).

V apríli sa konala tradičná jazda do Viedne, kde som nechýbal. Stretlo sa nás tam požehnane – ako vravím, počasie v roku 2023 cyklistike náramne prialo už od začiatku. Cestou z Viedne sme sa so spolucyklistami pobrali južnou trasou, čo som absolvoval prvykrát. Nebolo to zlé, ale bez navigácie sa zaručene stratíte.

Cestou do Viedne tradične pauzujeme v Orth an der Donau

Máj sa niesol v znamení dodržiavania tradícii a vybral som sa na môj veľmi obľúbený okruh cez Šranecké piesky. Je to vyše 180km, ale Záhorie a lesy vo vojenskom obvode sú ozaj krásne voňavé.

MMR Adrenaline Aero 30

V máji som si kúpil nový bicykel – MMR Aero 30. Dorazil ku mne asi tri dni pred etapovým výletom z Bratislavy do Prahy. Mal som obavy hneď ho zaťažiť na takej akcii, takže som si vzal na ňu osvedčený gravel Orbea Terra 40. Bola to dobrá voľba, bicykel to je spoľahlivý a hlavne nultá etapa výletu sa konala v hrôzostrašných podmienkach, pri teplote asi 10C, silnom vetre a hnusnom daždi. Z Bratislavy do Púchova to dalo zabrať, ale v šťastí sme to prežili. Trip z Bratislavy do Prahy – 670km počas 5 dní – sa zapíše do vitrínky mojich cyklovýjazdov. Nádherné to bolo a už teraz sa teším na ďalší ročník podujatia.

Nádherný trip do Prahy a víťazná fotka pred Karlovým mostom

Na skusy do vzdialenejšieho Rakúska

Čím ďalej, tým viac ma nebaví bicyklovanie po tých istých cestách v okolí Bratislavy. Tak som si povedal, že zájdem ja niekam za hranice do diaľv, kde som ešte nebol. V júni na moju narodeninovú jazdu som si to namieril na hrad Forchtenstein. Bola to porádna jazda, jeden z mojich objavov roka. Celý trip mal cez 220km, lebo šak dostať sa do podhoria Álp chvíľu trvá. Ale bol to ozaj pekný výlet. A verím, že v roku 2024 si takého výjazdy do vzdialenejšieho Rakúska zopakujem.

Z Bratislavy na hrad Forchtestein a späť

Teší ma, že aj v roku 2023 sa podarilo zorganizovať Profesia na bicykli. Partička cyklonadšencov spojená s Profesiou si dala do tela cca 70-90km, každý podľa toho, ako ďaleko mal oficiálnu trasu ďaleko od domova. Tento rok sme zašli na VysoMarch, aj defekt bol, aj búrka. Ale bol to výborný 15. ročník podujatia.

Profesia na bicykli na VysoMarchu

Na konci júna som si zajazdil na trase, ktorú som mal dlhšie v pláne – z Bratislavy do Brna. A po ceste som ešte pozrel Viedeň. Všetko bolo super až na to, že sa mi po 100 km vybila baterka v prehadzovači a takmer 100km som šliapal na jednom prevode. Táto jazda ma naučila, že pred každým výjazdom na MMR si už kontrolujem stav baterky v prehadzovači. Viedeň aj Brno sú pekné mestá a dajú sa spoznávať v sedle bicykla. Verím, že aj v roku 2024 si takúto jazdu zopakujem.

V Brne som rýchlo kopol pivo do seba a ponáhľal sa na vlak domov

Ani na letnej dovolenke nedám bicyklu pokoj

Jeden z highlightov roka sa konal v Kalábrii, počas letnej dovolenky. V úmornej horúčave som brázdil úzke cesty pekelnej Kalábrie. Dusno, požičaný horský bicykel a riadne vlnitý terén ma statočne vyšťavil. Mne sa to ale náramne páčilo, milujem objavovanie nových miest na bicykli. A Piso či Tropea sú ozaj perly.

Rozpálená Tropea a požičaný horský bajk

Autom do Rakúska a bajkovanie par excellance

Po voľnejšom júli som sa v auguste vybral viac spoznávať vzdialenejšie rakúske trasy. Aj som si voľno z práce vzal, lebo v BA bolo skvelé počasie. Lenže moje plány zničila búrka.. musel som improvizovať a tak som sa vybral z Willhemsburgu cez St. Pölten do Melku a späť. Bola to príjemná cyklistika, i keď nie úplne taká hornatá, ako som si predstavoval. Mnou zamýšľanú pôvodnú trasu z Pernitzu do Semmeringu som s kolegom absolvoval až koncom októbra a bol to ďalší highlight roka 2023.

Semmering

Na skusy do Poľska

V Septembri sa konalo Okolo Slovenska a opäť som bol pri tom. Pobyt na východe Slovenska som si spestril jazdami ku poľským susedom. Výjazdy do Noweho Saczu a aj ten do Košíc cez Muszynu boli famózne. Išlo o cca 180km trasy s vyše 2000 metrovým prevyšením, no vôbec to nevadilo, lebo ako som už spomínal, veľmi ma baví jazdiť po nových trasách a objavovať zákutia nepoznaných regiónov. Cyklistika v Poľsku ma príjemne prekvapila. Vodiči sú tam veľmi ohľaduplní, aj sieť cyklochodníkov je vcelku OK. Stači si nájsť cieľ a jazdiť. A niekedy je samotná jazda cieľom :). Rád by som sa na poľské cestičky ešte vrátil, uvidím, čo mi rok 2024 prinesie.

Majdan a Záhorie

Deň ústavy bolo voľno, od roku 2024 už nebude. Ale to som ešte 1.9.2023 nevedel. Vybral som sa na parádny okruh okolo Malých Karpát smerom na Plavecké Podhradie až po Bukovú a po druhej strane Karpát naspäť do Bratislavy, pričom som zašiel do doliny Majdan. A to bol ďalší z objavov tohto roka. Nádherná cyklistika lesom.

Majdan

S Martinom sa nám ešte počas “letných” septembrových dní podarilo zájsť na Záhorie, pozrieť Bradlo a nazrieť aj na Moravu ku starým mlynom v Kuželove, čo bol tiež famózny cca 145km trip. Záhorie, kopanice a Morava, to sú nevyčerpateľné možnosti peknej cyklistiky.

Majestátne Bradlo

Na konci októbra sa posúval čas, takže na nejaké väčšie výjazdy už nie je dosť slnečného svitu. Aj tak sa ešte podarilo zajazdiť nejaké 100+ km jazdy v okolí Bratislavy.

Štatistika roka 2023

Aj tento rok som poprepájal Stravu s VeloViewer.com a StatsHunter.com, čo mi umožnilo rýchlo získať prehľadné štatistiky za celý rok.

Najväčšia radosť roka: ťažko vyberať, asi by tesne vyhral celý trip do Prahy

Najdlhšia etapa roka: 225,85km, Neusiedl – Mattersburg – Forchtenstein – Bromberg – Wiener Neustadt – Neufeld /Leitha – Mannersdorf – Bruck (ide o môj celkový rekord)

Najnáročnejšia etapa roka: nultá etapa BA-Praha, cca 205km z Bratislavy do Púchova počas nechutného počasia

Najkrajšia etapa roka: opäť ťažko vyberať, no keď mám vybrať jednu, tak napríklad Kurimany (Levoča) – Muszyna – Prešov – Košice

Najväčšie prevýšenie za deň: 2370m počas jazdy zo Spišskej Starej Vsi do Noweho Saczu

Počet jázd na bicykli za rok: 376

Počet jázd na bicykli za rok bez commute: 77

Celkový počet km za rok: 9242km

Celkový počet km za rok bez commute: 6635km

Najazdené výškové metre za rok: 56613m

Najviac hodín v sedle za deň: 9 hodín 57 minút 48 sekúnd, Bratislava – Viedeň – Brno

Najvyťaženejší mesiac: september s 1256,18km, takmer presne 58 hodín jazdenia na bicykli

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *