Rakúsko-Uhorský okruh aj pre rodiny s deťmi

 

Píšem to tu len ako taký tip pre bratislavských cyklistov. Oteplilo sa, konečne zmizol sneh a teplota vystúpila nad 5 stupňov. Konečne sa dalo vyraziť v jarnom outfite :).

Rád absolvujem tento okruh, ktorý celý vedie po cyklocestách na Slovensku, Rakúsku a Maďarsku. V mojom prípade ide o takmer 80 km rovinatú trasu.

Z petržalského bytu sa vyberiem na hrádzu a hore Dunajom až na hraničný prechod Berg. Cez dedinu Berg sa dostávam do Kittsee a takmer na konci dediny po cyklochodníku do dediny Pama. Značenou cik-cak cestou cez dedinu sa dostávam na vedľajšiu vestičku smerujúcu do Gattensdorfu. Trasa vedie popri železnici a poliach, lemujú ju kríky, z ktorých bežne vybiehávajú zajace a občas aj srnky. Tesne pred dedinou odbáčam na Zurndorf.

Prechádzam popod most a mierným stúpaním sa dostávam ku želežničnej stanici v dedine, čo je dosť opustené miesto. Tu sa spúšťam mierne vľavo po cyklochodníku zvíjajúcom sa medzi poliami. Nedávno tu položili nový asfalt, po ceste sa jazdí úplne nádherne.

Dostávam sa do Nickelsdorfu. Pekne upravená dedinka, ktorej centrum s kostolíkom a kamennou pyramídou pozná každý účastník Cesty priateľstva, ktorá sa tento rok pôjde už jubilejný 30 krát.

Smerujem vľavo po cyklopruhu na hraničný prechod s Maďarskom. Stále som na značenej cykloceste, čo znamená, že túto trasu alebo jej časť môžu pokojne absolvovať aj rodiny s deťmi, podobne, ako sme to spravili na našej akcii Profesia na bicykli.

Míňam hranicu, cyklochodník dostáva typickú žltú farbu značených cyklociest u našich južných susedov. Odporúčam využívať cyklochodník, i keď to láka jazdiť po poloprázdnej ceste. Už sa mi totiž stalo, že ma zastavila policajná hliadka a zrozumiteľne maďarsky mi naznačila, že cyklisti môžu len po cyklochodníku.

A už som v Hegyesalom. Dedinka, v ktorej sa dá pekne oddýchnuť na brehoch jej jazierka. Stačí odbočiť smerom na Bezenye a Rajku a po asi 200 ho nemôžete minúť.

Pri jazere je aj reštaurácia, keby ste sa chceli najesť či výraznejšie občerstviť.

Pokračujem ďalej smerom do Bezenye, po dosť rozbitej ceste, ale pozorný cyklista ju bezpečne zvládne aj na cestnom bicykli. Ide asi o cestu tretej triedy, kvalitou možno aj piatej, počas celých cca 5km tu stretnete tak dve tri autá. V dedine Bezenye sa napájam na značený žltý cyklochodník do Rajky.

Eurovelo 6 je tu pekne označená, nedá sa zablúdiť. Dovedie ma až do centra veľkej dediny, a potom smerom ku Dunaju. Míňam menšie jazierko, na ktorom občas vidieť rybárov. Pokračujem cez lesík až sa dostanem k ramenu Dunaja, pretínam hranicu až na Dunajskú hrádzu.

To už som prakticky na Obrátke. Tento podnik je celoročne otorený. Priateľská obsluha mi donesie čapované pivo. Konečne sa dá po zimných výjazdoch zastaviť aj na pivo, to je parádny pocit :).

Začína pršať a Aladin ukazoval vytrvalejší dážď, tak sa vydávam do Bratislavy. Spŕcha sa dá vydržať, ale ten vietor je pekelný. Ako vždy na hrádzi. Dohnal ma cyklista, s ním sa mi darí držať krok, striedame sa v rozbíjaní veterných poryvov a v rezkom tempe dôjsť do Petržalky.

Fajne bolo, konečne bez šatky na tvári a čiapke. Konečne mi nemrzla voda v bidóne. Teším sa na oteplenie, na prvú jarnú 100vku :).

4,534 total views, 6 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *