Z novoveku (Petržalka) do stredoveku (Devín) až po antiku (Heidentor)

 

Tak sa zdá, že sa zima definitívne porúča. Sobota priala na dlhší cyklovýlet, tak opäť prinášam inšpiráciu pre cyklistov z okolia Bratislavy. Tentokrát som sa vybral po stopách historických pamiatok: stredoveký Devín či Schlosshof a antický Heidentor.

Z Petržalky vyrážam opäť na hrádzu a po nej až ku mostu Lafranconi, kde prechádzam na druhú stranu.

Popri Karlovarskom ramene Dunaja sa brodím zablateným chodníkom až ku asfaltke, ktorá smeruje na Devín. Nevedno, prečo ten kus chodníka nevyasfaltujú.

Cesta na Devín je značená cyklotrasa, aj keď ide len o nakresené piktogramy na ceste. Viacerí majú obavu tadiaľ jazdiť, ale chcel by som všetkých povzbudiť, že strach nie je na mieste. Posledné roky, asi aj so zvýšujúcim sa počtom cyklistov, sú okoloidúce autá ohľaduplné.

Hrad Devín má svoje čaro. Vežičky, brány, sútok Dunaja a Moravy, pamiatka na emigrantov a železnú hranicu. Pekné miesto na oddych.

Z Devína pokračujem na Devínsku Novú Ves po ceste, zo zvyku sa vyhýbam cyklochodníku. Ten býval neskutočne rozbitý, korene stromov ho totálne zničili. No všimol som si, že už aj tento chodník je opravený, čo sa dá vidieť v ľavej časti nasledujúcej fotky.

Pod Sandbergom prechádzam na cyklochodník a po tejto luxusnej ceste prichádzam až ku Mostu Slobody, ktorý každý miestny občan pozná pod označením Most Chucka Norrisa. Z mosta je pekný výhľad na Moravu.

Rovnako pekne z neho vidieť zámok Schlosshof.

Cyklochodník si obľúbili rodinky s deťmi a dôchodcovia venčiaci psov, takže nejaké preteky na bicykli sa tu konať nedajú.

Z tohoto miesta sa dá napojiť na cestu, ktorá dovedieť cyklistu až ku cyklochodníku za zámkom. Ale ja som sa rozhodol ísť po oficiálne značenej cyklotrase, ktorá ma zavedie priamo do areálu zámku. Značený cyklochodník je fajn, hlavne, keď nie je veterné počasie. Cez polia krížom-krážom by ste sa mali dostať až ku Dunaju. Ale! Rakúšania už asi dva roky opravujú chodník a podľa stavu stavby ešte dlho opravovať budú. Treba teda sledovať náhradné značenie.

Na cyklochodník sa napájam na predlhánskom moste ponad Dunaj. Smeruje do Hainburgu, respektíve na jeho koniec. Tu totiž už začína mestečko Bad Deutsch Alternburg. Ako názov napovedá, jedná sa o kúpeľné mesto s príjemným parkom a fajn atmosférou v letných mesiacoch.

Ďalej pokračujem po Eurovelo 6 smerom do mestečka Carnuntum. Tá trasa sa hadí po Bad Deutsch Alternburg až sa dostanete na výpadovku, po ktorej jazdia aj autá. Ako je ale u Rakúšanov zvykom, vodiči sú ohľaduplní. Po troch km sa dostávam do historického mesta Petronell-Carnutnum. Dnes je to nenápadná obec, ale za rímskych čias to bolo sedemdesiat tisícové veľkomesto, hlavným mestom Hornej Panónie. Najviditeľnejšou pamiatkou na tieto slávne časy je zrúcanina Heidentor (Pohanská brána), v mestečku sa dá násjť aj amfiteáter či otvorené múzeum.

Doteraz to bola krásna jazda po asfaltovej ceste. Od Heidentor som sa vyberám smerom na Bruck an der Leitha, no už je to šotolinová cestička. Jej začiatok je pekne označený, no ďalej je to už bieda. Značky tu nie sú, riadim sa teda pocitom, aby som sa dostal do Prellerkirchenu. Prechádzam po obslužných cestičkách k poľnohospodárskym pozemkom alebo k veterným turbínam, ktorých je na tomto mieste neúrekom. Tu sa veľmi ľahko viete stretnúť so srnkami či zajacami, aj mne niekoľko zvierat prebiehava cez cestu.

Prejdem cez Prellerkirchen, pokračujem smerom na Edelstahl. Ešte pre ním sa v miernom údolí nachádza ulička vinných pivničiek. V sezóne lákajú na miestne vína a iné dobrotky a poväčšine majú plno. Teraz tam parkovali asi majitelia a pripravovali svoje prevádzky do nasledujúcej sezóny.

Odtiaľto pokračujem na koniec Edelstahlu až na kruhový objazd, z ktorého sa odpútavám na cyklochodník (značenie je na zemi veľmi dobre vidieť). Cyklochodník ma vedie členitým terénom až do Bergu. No a to som už takmer doma :).

Celý výlet mal skoro 86 km. V teplejšom počasí je po celej trase veľa príležitosti na občerstvenie.

Verím, že vás moje riadky namotivujú a výlet si odbicyklujete :). Krásne počasie želám.

6,837 total views, 3 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Read more:
Branisko – hranica medzi Spišom a Šarišom

 Mám rád dni, kedy sa mi plnia sny. Ideálne, keď s tým ani nerátam. Tak sa stalo aj minulý víkend....

Close