Vážska cyklomagistrála

 

Už dlho som neprispel do blogu, lebo celé korona-mesiace jazdím len stále tie isté trasy v okolí Bratislavy, nebola príležitosť objavovať nové cyklocesty. Po mesiacoch lockdownu máme konečne otvorené terasy a keď sú otvorené terasy, tak vtedy mestá žijú, vtedy sa žiada vypadnúť mimo zabehaných koľají a objavovať nepoznané trasy.

FB stránka Cyklotúry naplánovala na sobotu 8.5.2021 výlet na Vážsku cyklomagistrálu a keďže som o nej veľa počul, zariadil som si veci tak, aby som sa mohol zúčastniť. Cyklochodník okolo našej najdlhšej rieky má svoje staré aj novšie časti a len nedávno vyšla tlačová správa, že bol otvorený nový úsek okolo Trenčína.

Vlakom do Trnavy

Zraz bol naplánovaný v Leopoldove a cieľ na kopci Vršatec, kde bola možnosť prenocovať. Keďže ja som si to nemohol z časového hľadiska dovoliť, rozhodol som sa ako viacerí účastníci pre predlženie trasy do Púchova s návratom vlakom do Bratislavy.

Vlaky ŽSR sú prispôsobené na prepravu bicyklov, najväčší problem je vytrepať bicykel z nástupišťa do vozňa

Moje vysokošloské časy som prežil v Trnave a tak som sa rozhodol odviesť vlakom ráno len do “slovenského Ríma”, trochu si zaspomínať. Odtiaľ som sa bicyklom previezol do 25km vzdialeného Leopoldova, kde už čakali prví účastníci. Moje načasovanie bolo výborné, rýchlik z Bratislavy priviezol ďalších cyklistov a po povinnom fotení sa mohla akcia začať.

Cestou z Trnavy do Leopoldova vidieť komíny atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice

Zraz v Leopoldove

Cez Červeník, Madunice a Drahovce sme šli po ceste s malou premávkou a potom sme sa napojili na cyklomagistrálu, jej starú časť. Najprv bola rozbitá ale neskôr sa aj cestné bicykle lahodne viezli po staručkom asfalte.

Sĺňava a Piešťany, tam to žije

Ani sme sa nenazdali a boli sme pri Sĺňave. Po jej brehoch bolo celkom rušno, na hladine sa vozili člny a plachetničky. Niektorí z pelotónu potvrdili, že sa v okoli Sĺňavy oplatí naplánovať rodinná dovolenka, lebo je tam čo robiť.

Sĺňava

Od Sĺňavy je to necelých 3km do Piešťan. Po povinnej fotke s barlolamačom sme sa vybrali na pivo a kávu na Kúpeľný ostrov na terasu podniku Kantína. Slnko nás vyhrialo tak, že sa nám veľmi nechcelo odísť, chutilo pivo aj vynikajúce domáce pagáčiky.

Barlolamač, Kúpele Piešťany

60C prameň Napoleon

Nový cyklochodník do Trenčína je cyklodiaľnica

Cyklomagistrála pokračuje okolo Biskupeckého kanálu. Stále mierne hore, ale človeku to pri obhliadaní sa po veľmi peknom okolí ani nepríde. Cesta nás zaviedla do Hornej Stredy, odkiaľ vedie novšia časť magistrály. Oproti pomerne nudnej Bratislavskej hrádze je tento cyklochodník skutočne zaujímavý. Po ľavej aj pravej strane sa mihocú rôzne scenérie, od kopcov po polia a čerešničkou na torte sú aj hrady, napríklad Beckov.

Hrad Beckov

Biskupický kanál

Trenčín je krásne mesto

Tak sme sa dostali do krajského mesta Trenčín. S týmto mestom ma nespája vôbec nič, no napriek tomu ho považujem za jedno z najkrajších na Slovensku. Tak nejak cítim, že v Trenčíne sa musí dobre žiť. To mesto má atmosféru a my sme si ju vychutnali na námesti pod Trenčianskym hradom.

Selfie s Trenčianskym hradom

Trenčín je mesto s atmosférou

Prestávka to bola výdatná, už niekoľko kilometrov za Trenčínom sme začali šípiť, že náš plán výjsť na Vršatec je ohrozený, keďže sme museli stihnúť rýchlik v Púchove. Veľmi pôsobivý bol úsek cyklomagistrály okolo Skalky. Celý tento úsek cesty bol krásny, kvalitný asfalt nám dovoľoval hnať miestami aj 38km/hod. Tak sme sa držali cyklochodníka, že sme si ani nevšimli, ako sme sa odklonili od vytýčenej trasy. Našťastie už v Hornom Sŕni sme sa zdohadali a vrátili späť ku Nemšovej, odkiaľ sme sa už po vozovke vybrali smerom na Pruské a Púchov.

Starý železničný most prerobený na cyklochodník

Kláštor Skalka, pútnické miesto,

Pridlhé prestávky zmenili plán

Žiaľ, na rozdiel od iných účastníkov výletu, nám nevyšiel plán na výjazd na Vršatec. S tými prestávkami sme to prehnali. Nebolo ich veľa, ale boli dlhé. Čo už, možno niekedy nabudúce.

Výlet bicykom po Vážskej cyklomagistrále vrelo odborúčam. Vhodný je pre individuálnych fajnšmekrov, ale aj pre rodiny s deťmi.

6,900 total views, 3 views today

2 thoughts on “Vážska cyklomagistrála

  1. Pingback: Môj rok 2021 na bicykli - Miro Dravecký - cyklovýlety a cyklotúry

  2. Pingback: Z Bratislavy do Prahy na bicykli - Miro Dravecký - cyklovýlety a cyklotúry

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *