Ku ZickSee cez Neusiedler am See, domov cez Hegyeshalom

 

Našťastie sa pandemická sitiácia po dramatických mesiacoch upokojuje a postupne sa uvoľňujú opatrenia. Život sa pomaly, ale isto dostáva do pôvodných koľají, i keď v budúcnosti skratka BC dostane nový význam. Lebo čo bolo bežné Before Covid, po novom byť nemusí. Napríklad pojem “otvorené hranice” nadobudol mierne iný výnam, ale o tom neskôr.

Narodeninové voľno od Profesie

Pracujem v skvelej firme – Profesia. S noblesou zvládla asi najťažšie mesiace svojej vyše 20 ročnej histórie a som jej vďačný za to, ako sa správa k svojim zamestnancom. Okrem iného aj za to, aké benefity im poskytuje. Jedným z nich je aj narodeninové voľno. Dnes som si tento benefit do sýta užil, veď posúďte sami.

Predpoveď počasia hlásila stabilne teplý týždeň a bolo tomu aj vo štvrtok. Trochu ma vyľakal vietor, ale zase – kedy v Dolnorakúskych poliach nefúka, všakže. Ako hvorí klasik, vietor je len stav mysle, treba sa správne nastaviť.

Do Hainburgu

Rozhodol som sa navštíviť ZickSee, čo je jedno z najobľúbenejších miest v širšom okolí Bratislavy. Jazero má atmosféru a aj samotná cesta k nemu spĺňa požiadavky na perfektnú cyklistiku. Tentokrát som sa ku Neusiedl am See vybral cez Hainburg a Prellenkirchen. Pri prejazde hranicou Berg som na cyklochodníku nestretol nikoho, po cyklochodníku som prefrčal a vsugerujúc si, že žiadny vietor nefúka, som po dlhočiznom čase opäť krútil pedálmi dobre známou cestou do Hainburgu.

Men in work, čerstvo pokosené.

Pred Hainburgom s výhľadom na hrad

S vetrom v chrbte ku Neziderskému jazeru

Pri výjazde nad Bad Deutsch-Altenburg som zmenil smer jazdy viac na juh a vtedy som zase ten vietor ocenil. Parádne ma poháňal a ani som sa nenazdal a ocitom som sa v Neudorfe. Známou cyklocestou som sa prehnal Parndorfom a už som bol aj v Neusiedl am See. Zašiel som až k jazeru, kde som si spravil tradičnú fotku a tu som si dal svoje prvé dnešné pivo.

Míňam Outlet Parndorf

Dovolenková atmosféra pri Neusiedler See. Napriek veternému počasiu sa hladina jazera zdala pokojná

Nasledujúcou zastávkou bol Podersdorf a ani tu som nevynechal mólo, všade-bicyklujúci rakúski dôchodcovia ma odfotili na výnimočne prázdnom móle (predsa len, pracovná doba, predpoludnie). Pokračoval som ďalej po B10 až do Illmitzu popri vysychajúcich jazerách a viniči, až som sa dostal do Apetlonu. Tu skončili dobré časy, čo sa vetra týka, lebo odteraz skôr robil problémy ako pomáhal. Tešil som sa na ZickSee a zastávku v SeeBlick Gasthaus, kde majú najlepší šalátový tamier na svete. A k tomu Wienner schnitzel. A pivo s kávou.

Neziderské jazero v Podersdorfe

Byť sám na tomto móle v Podersdorfe sa nestáva často

Jedno z desiatok pomaly vysychajúcich jazier v národnom parku, cez ktorý vedie veľa cyklochodníkov

Vinice a v lete vyschnuté jazerá v Nationalpark Neusiedler See Seewinkel

ZickSee s kačicami

Meine liebe ZickSee

Do Halbturnu po B22

Po výdatnom obede som smeroval ku Halbturnu, čo je moja ďalšia obľúbená destinácia. Vybral som sa tam cez B22, čím som obišiel Frauenkirchen a dostal sa priamo na Kulturradweg (B23). Všetko parádna asfaltová cesta, občas sa mi vyhýbali traktory (presne tak, oni sa vyjýbali mne a nie ja im – cyklista ma na tých chodníkoch prednosť), inak perfektná cesta.

Zámok v Halbturn navštívim vždy, keď prechádzam okolo, má na mňa blahodarné účinky. Obzrel som sa aj na miestnu reštauráciu, či má otvorené a dobrá správa je, že áno. Tam som sa rozhodol, že cestou späť načriem aj do Maďarska a domov pôjdem cez Hegyeshalom. V správach som zo všetkých zmätočných informácii porozumel, že vzájomné hranice medzi Rakúskom, Slovenskom a Maďarskom sú opäť otvorené, tak som neočákaval žiadne problémy.

Schloss Halbturn

Otvorené hranice do Maďarska

A veru tak aj bolo, cez hraničný prechod Nickelsdorf-Hegyeshalom si ma na cyklochodníku nik nevšímal, i keď pohraničiari náhodne kontrolovali autá. V Hegyeshalome je jazierko a pri tom jazierku je Stettni Club. Podnik s atmosférou, lebo to okolie je ozaj famózne. Tak som si tam dal pivo. A potom prišiel kolegynin manžel (obyvateľ tejto maďarskej obce) a dal som si ďalšie pivo. Neviem, čo do neho namiešali, ale keď som sa po vyše hodiny vybral smer Rajka, cítil som mierne točáky. A do toho pálilo slnko. A stále ten nechutný vietor.

V okolí Hegyeshalomu majú polia krásne farby

Jazierko pri Stettni club

(Ne)otvorené hranice v Rajke

Už som sa cítil skoro ako doma, cestu cez lesík na hrádzu poznám skoro naspamäť. Prefrčal som Kiss János Utca, aby som kolegovi uchmatol segment a mierne pripitý smeroval k hrádzi. A tam za lesíkom na moste zavadzalo auto. Vojenské auto a okolo neho 5 uniformovaných. Vypol som sluchadlá, slušne pozdravil a sucho im oznámil, že idem domov na Slovensko. Boli prekvapení, ale keď mi oznámili, že prechod je zavretý, tak som ostal prekvapenejší. A úplne som vytriezvel. Ani oko neprižmúrili, len mi vysvetlili, že do piatej je otvorený cestný hraničný prechod. Mal som na to 20 minút, tak pri tom šliapaní a premýšľaní, že jak to na tom prechode dopadne, zo mňa vyprchol totálne všetok alkohol.

Ale podarilo sa, na hraničnom prechode si policajti nevšímali žiadne auto, ani moju maličkosť a tak som sa šťastne dostal do Bratislavy. Tohtoročný narodeninový okruh mal 182km. Som spálený, unavený, vytriezvený a spokojný. 🙂

Narodeninová jazda 2021

 

5,199 total views, 3 views today

One thought on “Ku ZickSee cez Neusiedler am See, domov cez Hegyeshalom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *