Liptovský Mikuláš – Čierny Váh – Važec a späť

 

Každý rok organizuje Profesia pre svojich zamestnancov firemný víkend. Každý rok sa stretneme vždy na inom mieste, ale vždy v krásnom prostredí. Tento rok sme skončili v Tatralandii pri Liptovskom Mikuláši. Hneď, ako bolo jasné, v akej destinácii strávime septembrový víkend, zaumienil som si, že spácham namiesto tradičnej turistiky cyklotúru. A som rád, že niektorí kolegovia sa ku mne pridali.

cierny vah nadrzNeodpustím si poznámku na adresu Tatralandie. Zisťoval som, či je možnosť požičať si bicykel a tvrdili, že s tým nie je žiadny problém. Neviem, aká intuícia spôsobila, že som si bicykel nechal doviesť autobusom (a ďalší 3 kolegovia tiež). No minimálne ďalší dvaja cyklisti sa spoliehali na ponuku aquaparku, že si požičajú bicykel a urobili veľkú chybu. Najväčší vodný svet na Slovensku mal k dispozícii len tri detské bicykle. No hanba na sto rokov. Pamätajte – ak len trochu môžete, berte si so sebou svoj bicykel.

Pôvodný plán bol zdolať Kvačiansku dolinu, prejsť na Huty a klasickou cestou sa vrátiť do Mikuláša. Ráno však dosť pršalo, čo nás odradilo, keďže tá cyklocesta pozostáva z lesnej cesty, ktorá mohla byť rozmočená a nebezpečná.

Ale mali sme pripravenú aj alternatívnu trasu: Liptovský Mikuláš – Kráľová Lehota – Čierny Váh vodná nádrž horná a späť.

Ako som naznačil, ráno lialo, ale okolo 9:30 vyšlo slnko a kým sme míňali Mikuláš, bolo krásne slnečno a teplo. Bol som prekvapený veľmi dobrým značením cyklotrasy, vrátane úseku cez samotné mesto. Bez problémov sme sa dostali do Iľanova, odtiaľ do Závažnej Poruby a Liptovského Jána. Pokračovali sme do Podturne, kde sme mali pri pomníku SNP prestávku na občerstvenie, cyklocestou sme míňali Liptovský Hrádok a cez Liptovskú Porubku sme prišli do Kráľovej Lehoty. Za touto malebnou obcou nastal zlomový moment. Márne sme hľadali odbočku na hornú nádrž Čierneho Váhu, nenašli sme ju. Cez Svarín sme teda prešli a ocitli sme sa pri veľkej nádrži. Príroda bola nádherná, všade to voňalo lesom. Ale to najkrajšie sme mali ešte len pred sebou. Keďže sme pôvodný cieľ cesty nenašli, alternatívnym sa stal Važec. Z osady Čierny Váh vedie jeden z najkrajších úsekov cyklotrasy na Slovensku do Važca. Voňavý les plný húb, machu, smrekov, proste nefalšovanej prírody!

pizza garciaPo kvalitnom neskorom obede vo Važci (Pizzeriu Garcia môžem len odporučiť) sme sa vydali na E18 a cestou cez Východnú, Hybe sme sa dostali do Kráľovej Lehoty. Napriek hlavnej ceste sa tadiaľ ide bicyklom komfortne, všade je široká krajnica, takže úplne bezpečne sme prišli do Liptovského Mikuláša a do Tatralandie.

Snáď vám aspoň kúsok tej krásy prinesú fotky v galérii.

One thought on “Liptovský Mikuláš – Čierny Váh – Važec a späť

  1. Pingback: Sezóna 2014 za nami | Profesia na bicykli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Read more:
Piaty ročník Od Tatier k Dunaju so sklerózou multiplex

 Cyklistika je vášen a zaľúbili si ju aj ľudia so zákernou chorobou. Jednou z nich je aj skleróza multiplex, ktorá...

Close