2014 – Bruck an der Leitha – Bratislava

 

Tento rok začala jar veľmi skoro. Už začiatok marca nám dovolil vytiahnuť bicykle a potrénovať tak, aby sme na šiesty ročník Profesia na bicykli boli pripravení.

pivnicka_bruckNetrvalo dlho a našli sme trasu, ktorá bude primerane náročná pre zamestnancov Profesie a ich známych. Vyberieme sa opäť na rakúske cyklocesty. Štartovať budeme z Bruck an der Leitha, čo je veľmi pekné okresné mesto, známe nákupným strediskom, ale aj svojou čistotou, tak typickou pre Rakúsko. Oblasť v okolí mestečka je známa aj svojou vinárskou históriou. Charakteristické sú pre okolie mestečka pivnice z časti v zemi, z časti von, takže verím, že si túto scenériu užijeme na vlastnej koži.

Budeme prechádzať aj popri zámku v dedinke Rohrau. V roku 1524 sa stal majetkom rodu Harrach, ktorí ho pretvorili na jeden z najkrajších zámkov Rakúska. V tej istej obci je taktiež rodný dom skladateľa Josefa Haydna (1732-1809).

Cestou budeme míňať aj Petronnel-Carnuntum, ktorý sme mali tú česť vidieť minulý rok.

Termín

 • 31.5.2014
 • stretávame sa na Železničnej stanici Petržalka o 8:15, vlak do Bruck an der Leitha ide o 8:31

Trasa

 • Vlakom pôjdeme do Bruck an der Leitha. Kúpte si spiatočný lístok s bicyklom, je to výhodnejšie ako  jednosmerný (stoji cca 7,50€).
 • Bruck an der Leitha – Stixneusiedl – Sarasdorf – Herminenhof – Gallbrunn – Stixneusiedl – Höflein – Bad Deutsch-Altenburg – hraničný priechod Berg – Bratislava
 • dĺžka trasy je cca 70 km + cesta od hraníc domov

Náročnosť

 • prevažne rovinatý terén

Mapa

trasa 2014_b

Zážitky z cyklotúry

Cyklotúru sme museli niekoľkokrát odložiť kvôli počasiu. A v máji to už tak býva, že ľudia majú víkendy naplánované, takže s účasťou na tomto ročníku Profesia na bicykli to vyzeralo biedne. Nakoniec sa nás zišlo sedem, z toho šiesti sme boli z Profesie. Veľká vďaka všetkým, ktorí sa zúčastnili.

Počasie aj tento víkend viselo na vlásku, no nakoniec Aladin z SHMÚ ne(s)klamal. Zažili sme si slnečné Rakúsko. Veterné jak na Sibíri, ale slnečné. Dokonca sa poniektorí chceli po cca. 30 km vrátiť do Brucku, aby sme posedeli na vínku a počkali na upokojenie vetra, no tú myšlienku sme nakoniec zahnali a krútili sme ďalej.

Rakúsko v sobotu nežije. Konkrétne medzi 11:00 a 15:00 si nemáte kde víno kúpiť. O jedle ani nehovorím.

Inak, zámok Rohrau pôsobí zastaralým dojmom. Je ošarpaný, naoko má málo návštevníkov. V miestnej reštaurácii obsluhovali dve čašníčky. Jedna tam pracuje rok, druhá asi 2 hodiny. A tak to aj vyzeralo :(. Neznalosť jedálneho a nápojového lístka, ako špecialita podniku bolo každé jedlo z ponuky a úplne ma zabila veta: “…tak všetkým Wienner schnitzell?”, alebo “.. máme dva druhy bieleho vína – také veľmi drahé a lacné…”.  Obe čašníčky boli Slovenky.

Z tejto cyklotúry si odnášame dve ponaučenia:

 1. Ak idete bicyklovať do Rakúska v sobotu alebo v nedeľu, do batôžka si treba nabaliť dostatok poživín 🙂
 2. Pri cyklistike v Rakúsku smer trasy neurčujte vopred, ale počkajte si na predpoveď pohybu vetra. Zdá sa, že by sme ušetrili mnoho síl, keby sme išli z Bratislavy do Brucku než opačne.

Fotogaléria

7 thoughts on “2014 – Bruck an der Leitha – Bratislava

 1. A isto spiatocny listok? Lebo naspat sa nepojde asi vlakom. A je nelogicke jednosmerny ze by stal 10 eur, a spiatocny 5 eur:)

   
 2. No je to divne, ale na beton je spiatocny listok (s bicyklom) lacnejsi ako jednosmerny. Sam pokladnik na stanici mi to povedal.

   

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *