Profesia na bicykli 2021

 

Profesia na bicykli je oddychová jazda kolegov z Profesie a ich spriaznených duší s cieľom zažiť deň na bicykli a v okolitých krčmách. V ideálnom prípade sa dostaneme na miesta, kde bežne človek nechodí.

Tak by tomu malo byť aj tento rok. Tohtoročná trasa nás zavedie ku Malému Dunaju, do Zálesia, kde je možné vidieť repliky Gešajovských mlynov.

 

Určite sa občerstvíme v Hamuliakove v chýrnom Bufete pri hrádzi, kde sa však ani v 21. storočí nedá platiť kartou.

Program

Celá trasa začína od 9:00 od Mosta Apollo (Petržalská strana) a po obídení cca 60km po poľných cestách, dedinských cestičkách a cyklocestách skončí pod Starým mostom na Tyršáku, kde si štrngneme opäť.

Trasa je vhodná pre cross, gravel, MTB bicykle, určite nie je pre cestné bicykle. Nepotrebujete žiadnu veľkú kondičku, stačí len bicykel, prilba, hotovostné peniaze a dobrú náladu na spoznávanie kolegov aj okolia.

Prvý ročník Profesia na bicykli sa konal v roku 2009 a ja verím, že jeho trináste vydanie sa zapíše do dejín ako jedno z najúspešnejších. 

Dátum

V sobotu 4.9.2021.

Trasa

Rovinatá 60km trasa v okoli Malého Dunaja.

Zážitky z výletu

Predpoveď počasia ma nesmierne potešila a už začiatkom týždňa bolo jasné, že v sobotu nás čaká krásny slnečný a bezveterný deň, čo je pri jazde po hrádzi zvlášť dobrá správa. Myslím, že takéto ideálne počasie na Profesia na bicykli ešte nebolo, ako tento ročník.

Pod Mostom Apollo sme sa stretli takmer všetci podľa plánu, ani som nerátal, že skutočne všetci, čo sľúbili, aj prídu. Len Rado trochu meškal, tak na fotke zachytený nie je, no skoro nás dobehol.

Zraz pod Mostom Apollo

V pelotóne som privítal kolegov, ale aj bývalých kolegov. A nie len z Profesie :). Celkov nás bolo až 16, čo je ozaj slušná účasť.

Cestu k letisku sme všetci už poznali, adrenalín a dobrodružstvo začalo po tom, ako sme sa oddelili od chodníka k Ivanke a popri Malom Dunaji sme zamierili na Zálesie.

Cestou k letisku popri Malom Dunaji

Táto značená cyklocesta vedie po poľnej ceste plnej jám, mlák a megamlák. Preverila naše jazdné zručnosti dostatočne. Za mostom ponad Šúrsky kanál sme sa trochu vzdialili od Malého Dunaja, aby sme sa vyhli škaredej ceste plnej koreňov a rozhodli sa pre cestu popri slnečnicovom poli.

A tak sme sa veľmi pohodovým tempom dostali až do Zálesia. Ešte chvílu po asfalte a už sme boli pri Korze. Celkom pekne si to tam miestni vybudovali. Toto zákutie Malého Dunaja využívajú ľudia z okolia na prechádzky s deťmi, prípadne na člnkovanie.

V maringotke podávali čapované pivo aj kofolu, takže sme to využili na prvú občerstvovaciu zastávku.

Posilnení sme sa vybrali ďalej, pričom sme sa rozhodli trochu zaimprovizovať. Na mapke sme našli, že neďaleko je rozhľadňa, tak sme sa ju rozhodli nájsť.

Cez Malinovo sme sa vybrali do Mosta pri Bratislave, čo bola jediná časť trasy po ceste. Ale už po asi dvoch kilometroch, na začiatku Mosta, nás Maťo, znalec miestnych cestičiek, vyviedol z hlavnej cesty na tie vedľajšie a veľmi bezpečene sme sa dostali až na cyklochodník smerujúci do Rovinky. Ten vedie spočiatku po peknej asfaltke, ale prechádza do poľnej cesty plnej hrboľov. Opäť sme dokázali, ako ovládame svoje bicykle a s vytrasenými rukami aj zadkami sme sa dostali do Rovinky, kde sme sa napojili na luxusný cyklochodník smerujúci na hrádzu Dunaja.

Presne v čase obedu sme dorazili do Hamuliakova, konkrétne do Bufetu pri hrádzi. Našťastie, ešte tam mali voľné stoly pre smädné hrdlá a hladné žalúdky.

Uspokojili sme všetky svoje telesné potreby a pobrali sa po dunajskej hrádzi do Bratislavy. Počas rozhovorov inak nekonečná cesta ubehla celkom rýchlo.

Po 70km sme dorazili do cieľa na Tyršovom námesti, kde sme zasadli k poslednému drinku dňa. Podľa reakcií zúčastnených môžem vyhodnotiť 13. ročník Profesia na bicykli za úspešný. Nik napriek náročnejšiemu terénu nespadol, nebol žiadny defekt, ani sa nik nestratil. Naopak, viacerí videli kúsok peknej prírody a zákutí, kde sa oplatí zájsť aj s rodinou.

V zmysle hesla “Všade dobre, na bicykli najlepšie” ďakujem všetkým účastníkom a verím, že sa uvidíme aj budúci rok.

Odjazdená trasa a Relive video

Odjazdená trasa 13. ročníka Profesia na bicykli, s dĺžkou 78km

 

 

3,915 total views, 12 views today

2 thoughts on “Profesia na bicykli 2021

  1. Pingback: Môj rok 2021 na bicykli - Miro Dravecký - cyklovýlety a cyklotúry

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *