Profesia na bicykli 2020 v Karpatoch

 

Cyklistika je čím ďalej populárnejšia a ani čoraz viditeľnejšie kolobežky to nemôžu zmeniť. Bicyklovanie má totiž veľa benefitov, z ktorých by som zdôraznil hlavne tie zdravotné a ekologické. Navyše, v sedle bicykla je svet iný, vidíte ho z úplne iného uhla ako z auta. Cítite vôňu lesa, ktorým sa veziete, vnímate život dediny, cez ktorú prechádzate, cyklistika vám umožňuje zájsť na miesta, ktoré bežne nevidíte, lebo autom sa tam dostať nedá a na pešo je to príliš ďaleko.

Pred dvanástimi rokmi som spustil tradíciu, ktorej zámerom je dostať kolegov na bicykel, aby spoznali krásu tohto športu. Verím, že aj tento ročník bude úspešný, v pelotóne bude vládnuť skvelá nálada a zažijeme niečo, na čo budeme ešte dlho spomínať.

Termín podujatia

Máme za sebou veľmi zvláštnu jar. Za všetkým je korona. Tá môže aj za to, že naše už tradičné cyklistické podujatie sa neuskutoční tradične v máji, ale v letnom mesiaci. Využívam skutočnosť, že ľudia sa toto leto neroztrúsia po svete, lebo hranice sú zatvorené. A aj keby sa otvorili, tak myslím, že málokto bude dovolenkovať v zahraničí. O termíne podujatia sme hlasovali a rozhodlo sa, že tento ročník pripadol na 15. august 2020.

Trasa 12. ročníka Profesia na bicykli

Zátarasy na hraniciach nám poriadne obmedzili výber trasy. Väčšina rovinatých ciest je zakázaná. Pohľad na mapu ma naviedol na myšlienku spáchať kopcovitý ročník a to prvýkrát v histórii podujatia. Verím, že to bude pekná výzva pre tých, čo na kopce nezvyknú a príjemný výlet pre tých, ktorý do Karpát chodia ako na klavír.

Biely kríž ešte keď fungoval Včelín. Dnes to tam vyzerá úplne inak. Pridaj sa k Profesia na bicykli a dozvieš sa, ako.

Cieľom nášho dvanásteho výletu Profesia na bicykli bude ospevovaný Biely kríž. Je to historické miesto, kde stojí horáreň, už v katastrálnom území Svätého Jura. Svoje pomenovanie získal podľa pocestného kríža. Neďaleko Bieleho kríža sa nachádza miesto s úžasným názvom Sakrakopec. Tu sa v roku 1966 zrútilo lietadlo bulharského pôvodu a nešťastie neprežilo 82 ľudí. Na kopci si pripijeme aj na ich pamiatku.

Na Biely kríž vedie veľmi veľa ciest, no pre naše účely si vyberieme tú najmenej náročnú, ktorá vedie od Železnej studničky popri potôčiku Vydrica po Ceste mládeže. Napojíme sa na Cestu SNP, ktorá nás dovedie až ku Bielemu krížu. Po výdatnom občerstvení sa vydáme ďalej mierne do kopčeka, lebo až potom nás čaká vrchol. A odtiaľ už len dole smerom do Svätého Jura, čo je významné mestečko už len preto, lebo tam býva zakladateľ Profesie. 🙂 Verím, že keď ním budeme prechádzať, tak nám o Jure Libor porozpráva niečo zaujímavé.

Od Jura vedie ku bratislavskému letisku cyklochodník, jeho časť po obľúbenej JuRaVa, ktorá sa vinie okolo Šúrskeho potoka. Môžeme sa zastaviť aj pri Štefánikovej Mohyle v Ivanke pri Dunaji. Popri Malom Dunaji sa dostaneme až ku Prístavnému mostu a to je len na skok od východzieho bodu pri Moste Apollo.

JuRaVa popri Šúrskom potoku

Takto popísaná trasa má okolo 60km s prevýšením 670 metrov a verím, že si ju všetci užijeme. Ak to má niekto ku štartu ďaleko, pokojne nech sa na Biely kríž vyberie po svojom a stretneme sa tam. A keď niekto nemusí bicykle, pokojne nech na pivo za nami zájde po turistických chodníčkoch. 🙂 Predpokladám, že na Bielom kríži budeme okolo 11:30.

Čas a miesto odchodu

Stretneme sa o 9:30 v sobotu 15.augusta 2020 pod mostom Apollo na Petržalskej strane. Trasa je známa, tak pokojne sa môžu účastníci pridať kdekoľvek po ceste.

Trasa 12. ročníka Profesia na bicykli

Nezabudnite

Dnes netušíme, aké budú pravidlá social-distance v lete, nevieme, či budú povinné rúška/šatky. Ak by sa situácia s COVID19 uberala zlým smerom, prehodnotíme termín podujatia.

Každopádne, na cyklovýlet si určite vezmite:

  • dobrá nálada
  • funkčný bicykel
  • voda
  • prilba
  • peniažky
  • doklady

Veľmi sa teším na spoločenskú cyklistiku, tak verím, že sa nás zíde v hojnom počte.

PS: Ak bude zlé (daždivé, alebo veľmi veterné) počasie, termín odložíme a dáme vedieť aj na tomto mieste.

Zážitky z podujatia

Nadišiel ten deň, keď sa konala akcia. Predpovede počasia vyzerali hocijako, ale nakoniec vyhral ten optimistický scenár. Do poslednej chvíle som nevedel, koľko cyklistov sa v pelotóne stretne. Predsa len, prázdninový dátum podujatia a kopcovitý terén nenahrával vysokému počtu. Tak to aj dopadlo, 12. ročník Profesia na bicykli tvoril pol tucet cyklistov.

Profesia na bicykli pelotón na začiatku podujatia

O to vzácnejšia partia sa zišla, lebo pelotón tvorili tak “starí bardi” ako Pali s rodinou, ako aj nováčikovia v podobe Plexa a Mie. Pre nováčikov to bola ozaj pekná výzva, lebo podľa ich slov nemajú veľa napedálovaného a predsa sa trasy v Karpatoch nezľakli.

V tieni stromov sme sa posunuli k Železnej studničke, všetci sme ocenili príjemný vzduch. Tak blízko a zároveň ďaleko od veľkomesta. Pri čakaní sa na studničke už bolo zrejmé, že Paliho rodina si pôjde svoju etapu, ktorej dĺžku sme nedokázali odhadnúť. Šípili sme, že vyššie sa s nimi už nestretneme. I tak vďaka za spoluúčasť.

Pokojným tempom sme sa presunuli vyššie k bufetu u slivu, kde sme si dali prvú občerstvovaciu prestávku. Pauza padla vhod, však nás čakali tie strmšie úseky trasy.

Bufet u slivu, Rado v pozadí ešte dofukuje kolesá

Pomaly sme sa doštverali na Biely kríž. Počas výjazdu sa zhusťovala premávka, na vrchole bolo tých cyklistov ozaj veľa. Slnečnú sobotu viacerí využili na vyvetranie sa v lesoparku. V bufete nás už čakal Braňo, tradičný to účastník Profesia na bicykli. Padlo zopár pív, prebrali sme pracovné témy ale aj globálnu, národnú či lokálnu politiku. Vládol pokoj v duši a príjemná atmosféra.

na Bielom kríži

Na tomto mieste nás opustil Pali, ktorý sa pobral za rodinou a ďalšími povinnosťami. Veľmi si cením, že dokázal skĺbiť súkromné aktivity s týmto podujatím, ktorého je súčasťou hádam každý jeden ročník.

Po výstupe nasleduje zostup. Často to platí v kariére, takmer vždy v cyklistike. A keďže kompetentní končene opravili asfaltovú cestu smerom do Svätého Jura, ten zjazd stál ozaj za to. Napojili sme sa na cyklochodník JuRaVa a ním sme došli až ku letisku. Niekde na úrovni Vrakune nás opustil Braňo, ktorý na svojom turbo terénnom bicykli šetril plášte a nechcel si ich zničiť na asfalte. Braňovi tiež ďakujem za účasť, ako minulé roky, aj tento ročník prispel k pohode a dobrej nálade podujatia.

Som prekvapený, ako málo ľudí žijúcich v Bratislave bolo pri Štefánikovej mohyle v Ivanke pri Dunaji. Aj preto sme sa tam zastavili na tomto pietnom mieste.

Štefániková mohyla v Ivanke pri Dunaji

Náš skromný pelotón tu predstavoval len torzo, ale jeho 4 účastníci si jazdu a slnko užívali aj naďalej. Okolo Malého Dunaja sme sa dostali až ku prístavu a zastavili sme sa na našej poslednej občerstvovacej stanici menom Zastávka. Zhodnotili sme, že výlet sa vydaril so všetkým, čo k nemu patrí. Aj tvoriaca sa búrka nad nami sa presúvala ďalej od nás a nechala nás nerušene vychutnávať  si cyklistický deň.

V bufete Zastávka hodnotíme cyklovýlet

Vydali sme sa do Bratislavy k Prístavnému mostu a potom už každý svojim smerom do svojich domovov. V nohách našliapaných 70km, v hlavách prevetrané myšlienky a odhodlanie, že si podobný výlet čoskoro zopakujeme. Škoda, že nás tento rok bolo pomenej, o to väčšia vďaka patrí všetkým, ktorí sa zúčastnili a podporili hlavné myšlienky podujatia Profesia na bicykli:

  • spoznať zaujímavé miesta v okolí Bratislavy
  • spraviť niečo pre svoje zdravie
  • spropagovať cyklistiku ako vynikajúci spôsob dopravy

Absolvovaná trasa 12. ročníka Profesia na bicykli

Fotogaléria

4,707 total views, 6 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *