Profesia na bicykli 2020 v Karpatoch

 

Cyklistika je čím ďalej populárnejšia a ani čoraz viditeľnejšie kolobežky to nemôžu zmeniť. Bicyklovanie má totiž veľa benefitov, z ktorých by som zdôraznil hlavne tie zdravotné a ekologické. Navyše, v sedle bicykla je svet iný, vidíte ho z úplne iného uhla ako z auta. Cítite vôňu lesa, ktorým sa veziete, vnímate život dediny, cez ktorú prechádzate, cyklistika vám umožňuje zájsť na miesta, ktoré bežne nevidíte, lebo autom sa tam dostať nedá a na pešo je to príliš ďaleko.

Pred dvanástimi rokmi som spustil tradíciu, ktorej zámerom je dostať kolegov na bicykel, aby spoznali krásu tohto športu. Verím, že aj tento ročník bude úspešný, v pelotóne bude vládnuť skvelá nálada a zažijeme niečo, na čo budeme ešte dlho spomínať.

Termín podujatia

Máme za sebou veľmi zvláštnu jar. Za všetkým je korona. Tá môže aj za to, že naše už tradičné cyklistické podujatie sa neuskutoční tradične v máji, ale v letnom mesiaci. Využívam skutočnosť, že ľudia sa toto leto neroztrúsia po svete, lebo hranice sú zatvorené. A aj keby sa otvorili, tak myslím, že málokto bude dovolenkovať v zahraničí. O termíne podujatia sme hlasovali a rozhodlo sa, že tento ročník pripadol na 15. august 2020.

Trasa 12. ročníka Profesia na bicykli

Zátarasy na hraniciach nám poriadne obmedzili výber trasy. Väčšina rovinatých ciest je zakázaná. Pohľad na mapu ma naviedol na myšlienku spáchať kopcovitý ročník a to prvýkrát v histórii podujatia. Verím, že to bude pekná výzva pre tých, čo na kopce nezvyknú a príjemný výlet pre tých, ktorý do Karpát chodia ako na klavír.

Biely kríž ešte keď fungoval Včelín. Dnes to tam vyzerá úplne inak. Pridaj sa k Profesia na bicykli a dozvieš sa, ako.

Cieľom nášho dvanásteho výletu Profesia na bicykli bude ospevovaný Biely kríž. Je to historické miesto, kde stojí horáreň, už v katastrálnom území Svätého Jura. Svoje pomenovanie získal podľa pocestného kríža. Neďaleko Bieleho kríža sa nachádza miesto s úžasným názvom Sakrakopec. Tu sa v roku 1966 zrútilo lietadlo bulharského pôvodu a nešťastie neprežilo 82 ľudí. Na kopci si pripijeme aj na ich pamiatku.

Na Biely kríž vedie veľmi veľa ciest, no pre naše účely si vyberieme tú najmenej náročnú, ktorá vedie od Železnej studničky popri potôčiku Vydrica po Ceste mládeže. Napojíme sa na Cestu SNP, ktorá nás dovedie až ku Bielemu krížu. Po výdatnom občerstvení sa vydáme ďalej mierne do kopčeka, lebo až potom nás čaká vrchol. A odtiaľ už len dole smerom do Svätého Jura, čo je významné mestečko už len preto, lebo tam býva zakladateľ Profesie. 🙂 Verím, že keď ním budeme prechádzať, tak nám o Jure Libor porozpráva niečo zaujímavé.

Od Jura vedie ku bratislavskému letisku cyklochodník, jeho časť po obľúbenej JuRaVa, ktorá sa vinie okolo Šúrskeho potoka. Môžeme sa zastaviť aj pri Štefánikovej Mohyle v Ivanke pri Dunaji. Popri Malom Dunaji sa dostaneme až ku Prístavnému mostu a to je len na skok od východzieho bodu pri Moste Apollo.

JuRaVa popri Šúrskom potoku

Takto popísaná trasa má okolo 60km s prevýšením 670 metrov a verím, že si ju všetci užijeme. Ak to má niekto ku štartu ďaleko, pokojne nech sa na Biely kríž vyberie po svojom a stretneme sa tam. A keď niekto nemusí bicykle, pokojne nech na pivo za nami zájde po turistických chodníčkoch. 🙂 Predpokladám, že na Bielom kríži budeme okolo 11:30.

Čas a miesto odchodu

Stretneme sa o 9:30 v sobotu 15.augusta 2020 pod mostom Apollo na Petržalskej strane. Trasa je známa, tak pokojne sa môžu účastníci pridať kdekoľvek po ceste.

Trasa 12. ročníka Profesia na bicykli

Nezabudnite

Dnes netušíme, aké budú pravidlá social-distance v lete, nevieme, či budú povinné rúška/šatky. Ak by sa situácia s COVID19 uberala zlým smerom, prehodnotíme termín podujatia.

Každopádne, na cyklovýlet si určite vezmite:

  • dobrá nálada
  • funkčný bicykel
  • voda
  • prilba
  • peniažky
  • doklady

Veľmi sa teším na spoločenskú cyklistiku, tak verím, že sa nás zíde v hojnom počte.

PS: Ak bude zlé (daždivé, alebo veľmi veterné) počasie, termín odložíme a dáme vedieť aj na tomto mieste.

738 total views, 6 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *