Profesia na bicykli 2022 – na Trojmedzie

 

Tento rok je špecifický, spamätaváme sa z pandémie, na Ukrajine zúri škaredá  vojna, ceny v obchodoch rastú jak tepy pri šliapaní do kopca, ale tradície treba dodržiavať a preto som tu s Profesia na bicykli opäť. Čaká nás už štrnáste vydanie tohto relaxačného a spoznávacieho podujatia.

Relaxačné podujatie je to preto, lebo jeho cieľom je si odýchnuť v prírode. Počas celého dňa povegetiť a myslieť len na príjemné veci.

Spoznávanie podujatie je to z dvoch dôvodov. Každoročne sa snažím pripraviť trasu, ktorou účastníci spoznajú okolie Bratislavy. Druhým dôvodom je spoznať svojich kolegov, s ktorými aj kvôli častej práci z domu nie je taká možnosť prehodiť zopár neformálnych slov.

Cieľ podujatia

Cieľom tohtoročnej akcie bude Trojmedzie, čo je zaužívaný názov pre miesto, kde sa stretávajú hranice troch štátov. Spoločný bod Slovenska, Maďarska a Rakúska sa nachádza neďaleko Bratislavy a vedie k nemu značená cyklocesta, preto sa ponúka ako vhodný pre našu návštevu. A po ceste si pojazdíme po fajných a bezpečných cyklochodníkoch, občerstvíme sa v osvedčených podnikoch a proste zažijeme pekný deň.

Podujatie je tradične určené pre kolegov z Profesie a ich známych, no ako už býva zvykom, rád privítam aj bývalých kolegov (a nie len z Profesie), kamarátov či našich priaznivcov.

Program a trasa akcie

Streneme sa o 10:00 pod mostom Apollo na Petržalskej strane. Tam začína oficiálna časť našej cca 70km dlhej rovinatej trasy. Vydáme sa po hrádzi smerom na Rakúsko až ku priechodu Berg. Prejdeme z Bergu do Kittsee až do Pamy. Odtiaľ sa popri železnici po luxusnej cykloceste povozíme do Gattendorfu. Ďalšou navštívenou dedinou bude Zurndorf a následne sa dostaneme do najvzdialenejšieho bodu našej trasy, do dediny Nickelsdorf. Popravde, ju len tak lízneme a stočíme to do obce Deutsch-Jahrndorf, odkiaľ je už len kúsok ku Trojmedziu.

Po tom, ako sa Maďarsko postavilo voči hnusnej vojne na Ukrajine, som vyhlásil osobné embargo na všetko maďarské, no keďže sa nechceme vracať rovnakou trasou, nevyhneme sa tomu, aby sme nevkročili na Orbánovu pôdu. Po obhliadke Trojmedzia sa poberieme smerom na Rajku, ale tento 7km úsek Maďarskom prefrčíme, aby sme sa občerstvili na preslávenej Obrátke.

Trasa Profesia na bicykli 2022

Prestávky si budeme plánovať podľa potreby, v princípe v každej dedine je nejaká krčma, kde podávajú pivo za 3,50 EUR :). Navrhujem sa dlhšie zdržať na spomínanej Obrátke a potom v cieli, napríklad v osvedčenom Yuzu (v oboch podnikoch sa dá platiť kartou).

Spomínaná trasa je vhodná pre všetky typy bicyklov: cestný, gravel, kross, mestský, horský. Profil trasy je rovinatý, a vzhľadom k tomu, že nejde o žiadne preteky, je vhodný aj pre ľudí, ktorí nederú nohavice v sedle bicykla každý deň.

Nezabudite si však zobrať občiansky preukaz, fľašu s vodou a nejaký ten malý šmakes (ja mám osvedčenú proteinovú tyčinku alebo banán). Samozrejmosťou je prilba a aspoň nejaké reflexné prvky.

Dátum podujatia

Je odhlasované, 14. ročník Profesia na bicykli sa bude konať v sobotu 4.6.2022.

Zážitky z Profesia na bicykli 2022

Týždeň pred akciou ma tak boleli kríže, že som nevedel vstať z postele. Slzy sa mi tlačili do očí, keď som si predstavil, že o týždeň mám bicyklovať a pritom neviem stáť na nohách. Zburcoval som známych, ktorí majú známych v oblasti fyzioterapie a naštastie, našiel sa odborníčku, ktorá ma postavila na nohy tak, že som v plnej sile mohol na Profesia na bicykli vyraziť. Pri pohybových problémoch všetkým odporúčam Luciu Malastovú z Fyzioterapia pre každého.

Deň pred konaním akcie mi začali ľudia hromadne oznamovať, že sa nemôžu zúčastniť, lebo im do toho niečo prišlo. Ani som sa nenazdal a plánovaný pelotón sa v priebehu hodiny scvrkol na polovicu. Dosť frustrujúce, ale taký je život. Nakoniec to ale s účaťou dopadlo celkom fajn. Nečakane sa k nám pridala Majka a svoj zmenený program si zase zmenil aj Adam, takže sme z Bratislavy nakoniec vyrážali 11+2, teda jedenásti dospeláci a dve detičky.

Pelotón Profesia na bicykli 2022

Ráno poniektorých prekvapil bicykel s prázdnou dušou. Nám volala Majka, že ma mäkké koleso. Na otázku, že aký ventil tam má, odvetila šokujúco: “Žiadny!” Nakoniec sme to nejak rozlúskli, boli kúpiť novú dušu a utekali za ňou opraviť defekt. Tomášovi, ktorý je známy svojou dochvíľnosťou, sme písali, že budeme meškať, ale on nereagoval. Podarilo sa nám všetko pekne stihnúť, no Tomáš meškal – mal defekt. A medzitým písal aj Maťo, že bude meškať. A nech ho ani nečakáme, lebo bude meškať dlho. Preto Maťo na úvodnej fotke nie je, no dostihol nás niekde pred Pamou.

Vyrážame na trasu

Predpoveď počasia sa s nami zahrávala, nie že každý deň, ale každú hodinu sa dramaticky menila. Hrozili búrky, ale nakoniec sa nič také nekonalo. Slnko nám svietilo, hrialo, ba až pálilo.

Pekne sme sa vybrali smerom na Berg a Pamu, kde sme si dali prvú pauzu.

V centre Pamy sme si zašli kúpiť plechovkové pivo

Ďalej sme pokračovali smerom na Gattendorf Zurndorf a Nickelsdorf, kde sme si pri kostole dali druhú pauzu.

Popri Leitha

V centre Nickelsdorfu

Trojmedzie

Cestou ku Trojmedziu sme museli dojsť do Deutsch-Jarhdorf, čo už bolo pre vietor mierne náročnejšie. No nakoniec sme sa do cieľa našej cyklocesty úspešne dostali. Medzitým sa mi ozval Plexo, že napriek prechladeniu, predsa príde a absolvuje s nami aspoň kúsok cesty. Stretli sme sa práve na Trojmedzi.

Spoločná foto na hranici troch krajín, podľa stola vidieť, že fotograf bol v Maďarsku a objekty fotky v Rakúsku

Nedalo sa na tom kúsku zeme pri troch hraniciach vydržať dlho, lebo neskutočne pálilo slnko. Maťo sa ponáhľal na rodinnú oslavu a my sme už potrebovali piť a jesť, no ešte sme sa museli prehnať maďarským územím. Tam bol úsek, kde sme museli na hlavnú cestu, ale všetci to bravúrne zvládli a bezpečne sme sa dostali ku Bufetu Obrátka.

V bufete Obrátka

Plexo nás tu opustil a pokračovali sme už v protivetre a´la fén na Tyršák. Silu vetra si zakúsil hlavne Juraj s rodinou. Predsa len, ťahať vozík s dvoma deťmi proti vetru, no žiadna slasť. Dohodli sme sa, že ich zanecháme svojmu osudu a my sme išli ďalej svojim tempom.

Poďakovanie

Myslím, že akcia dopadla výborne, hlavne keď to s účasťou vyzeralo biedne, no zišla sa super partia kolegov, a čo ma veľmi teší, aj exkolegov, ktorí dnes pôsobia v Lighting Beetle či v GreenWay.

Na záver chcem vyzdvihnúť výkon Majky a Zuzky. Majka bola na bicykli po roku, no celú 80km trasu zvládla úplne bravúrne. Zuzka sa hecla tiež a s prehľadom odpedálovala celú trasu v našom tempe. A pred výkonom Juraja s rodinou tiež klobúk dolu a veľká vďaka, že sa pridali.

Budem rád, keď pod blog sa vyjadria účastníci a dajú spätnú väzbu či odporúčania, z ktorých sa poučím pre ďalší ročník Profesia na bicykli.

Trasa 14. ročníka Profesia na bicykli, ako som ju absolvoval ja.

5,229 total views, 9 views today

3 thoughts on “Profesia na bicykli 2022 – na Trojmedzie

  1. Mirko, dakujem za zorganizovanie cyklotury a vybavenie pocasia. Vsetko bolo super. Vazim si velmi, ze peleton sa prisposobil rychlosti nam – necyklistom – za co dakujem vsetkym, ktori bezne trhaju asfalt ☺️.

     
  2. Za mňa veľmi fajn jazda. Pohodlné tempo, kopa dobrých ľudí, pekná trasa. Nebola to aj jazda s najmenším počtom pivo zastávok?

     

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *